AR VIENU KĀJU PĻAVĀ
Izstāde skatāma līdz 31.07.2027.

No 22. maija līdz pat nākošā gada jūlija beigām FARMĀCIJAS MUZEJĀ apskatāma jauna izstāde AR VIENU KĀJU PĻAVĀ!
Šīs
izstādes mērķis ir aktualizēt cilvēku zināšanas par dabiskajās pļavās
sastopamajiem augiem, kas vienlaikus ir arī vērtīgi ārstniecības augi.
Lai gan izstādē atspoguļota pavisam neliela daļa no daudzveidīgā
Latvijas pļavu klāsta, tomēr izstādes veidotāji uzsver, ka tas ir labs
sākums, lai cilvēkos veidotos izpratne par to, cik liela nozīme ir
dabiskajām pļavām mūsdienu urbānajā vidē.
Izstāde tapusi, konsultējoties ar Latvijas Dabas fonds speciālistiem,
sadarbojoties
ar Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes studentiem -
topošajiem farmaceitiem, kas rūpīgi vāca augus, veidoja herbāriju un
drogu paraugus, kā arī, izmantojot Dr. Tereško tējas un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs lietišķā krājuma priekšmetus.
Ideja un saturs - Elvigs Kabucis
Dizains - Ieva Stalšene
Īpaša pateicība:
- RSU Lietišķās farmācijas katedras Dr.pharm. Editai Romānei;
- Latvijas Dabas fondam;
- dr. Artūram Tereško;
- "BENU Aptieka Latvija" farmācijas daļas vadītājai Vizmai Vīksnai
ĶERMENIS. GALS UN SĀKUMS
Izstāde skatāma līdz 31.01.2026.

Izstāde "Ķermenis. Gals un sākums" pievēršas ķermenim kā cilvēciskās pieredzes centrālajam elementam. Farmācija, kā zināms, rūpējas par fiziskā ķermeņa veselības uzturēšanu un atjaunošanu, savukārt māksla pēc būtības strādā ar garīgo un emocionālo ķermeni. Arī mūsu emocijas patiesībā izpaužas ķermenī - prieks, trauksme, skumjas vai "tauriņi vēderā" ir tikpat fiziski, cik psiholoģiski procesi. Apspiežot šīs reakcijas, mēs negatīvi ietekmējam mūsu fizisko veselību, tādēļ, lai gan to pieejas atšķiras, gan farmāciju, gan mākslu vieno mērķis - veicināt cilvēka vispārējo labsajūtu.
Šī nemainīgā interese par ķermeni ir klātesoša visā mākslas vēsturē. Cilvēka figūras attēlojums pastāv jau kopš aizvēstures laikiem, kad alu zīmējumos tika fiksētas medību ainas un rituāli. Gadsimtu gaitā figūras attēlošanas kanoni mainījušies no klasiskā ideāla līdz fragmentētām vai konceptuālām formām, saglabājot spēju raisīt emocionālu atsaucību. Latvijas Mākslas akadēmija šodien turpina akadēmiskās zīmēšanas tradīciju, kas Eiropas kontekstā kļūst arvien retāka, un figuratīvā glezniecība joprojām ir nozīmīga studiju sastāvdaļa.
Izstāde apvieno sešu glezniecības katedras studentu darbus: trīs no tiem radījuši pirmkursnieki, trīs - tikko maģistrantūru absolvējušie. Šeit sastopas studiju cikla sākuma un beigu punkts, atklājot pāreju no mācību procesa uz profesionālo vidi. Katrā darbā ķermeņa tēls kļūst par galveno idejas nesēju - gan pašrefleksijai, gan attiecībām ar apkārtējo pasauli. Ekspozīciju papildina katedras vadītāja Kristiana Brektes apgleznota antīkās skulptūras replika, kas pārveido klasisko formu mūsdienīgā interpretācijā un kļūst par simbolisku pārejas zīmi starp tradīciju un jaunradi.
Izstāde ir kā saskarsmes punkts dažādiem skatījumiem un pieredzēm — vizuāli un emocionāli daudzslāņaina, tomēr savīta ap vienu pavedienu. Tā runā par cikliem, kas pavada cilvēku mikro un makro mērogos. Šajos ritmos ķermenis ir nemainīgs ceļabiedrs, kas, mainoties pats, vienlaikus glabā visu redzēto, piedzīvoto un sajusto. Tas ir instruments, ar kuru tiek mērīta pasaule, un audekls, kurā nosēžas pieredzes nospiedumi. Izstādes darbi to parāda katrs savā valodā, bet kopā tie atgādina, ka cikls nekad nepārtrūkst — tas tikai maina formu, ļaujot katram noslēgumam atvērt ceļu jaunam sākumam.
Izstādes mākslinieki: Kristians Brekte, Jānis Grāvītis, Dārta Grīsle, Aleksandrs Isupovs, Gunta Lante, Anastasija Sirotska, Paula Viļuma.
Kuratore: Ieva Stalšene
Izstāde norisinās Farmācijas muzejā, Riharda Vāgnera ielā 13. Ilgst no 2025.gada 13.augusta līdz 2026.gada 31.janvārim. Apskatāma muzeja darba laikā, iegādājoties muzeja ieejas biļeti.
