lv

Aktualitātes


Muzeju nakts Farmācijas muzejā


Jau šo sestdien būs gada lielākais notikums: Muzeju nakts! Kā katru gadu, arī Farmācijas muzejs ir sagatavojis īpašu programmu ar tēmu "Labu jūtu radīšana" :

Piestāj, pavingro! (sadarbībā ar LU P. Stradiņa Medicīnas koledžas studentiem) - Pirms nokļūst muzejā cilvēkus izkustinās un izvingrinās LU P. Stradiņa Medicīnas koledžas studenti

Atpūtini prātu, nodarbini rokas! - apmeklētāji varēs darboties praktiski radot savus unikālus zīmējumus uz auduma

Alķīmiķis burās! - Alķīmiķis radīs vēl Farmācijas muzejā neredzētas burvestības un pārbaudīs apmeklētāju zināšanas

Izvingrini pirkstiņus! - Apmeklētāji varēs iemācīties kā locīt tūtiņas drogu uzglabāšanai

Izbaudi smaržu! (ar pirtniekiem Vilni Lejnieku un Ivitu Pičukani) - Kā iegūt vislabākās sajūtas pirtī ierādīs Vilnis Lejnieks un Ivita Pičukane

Atvelc elpu – remdē slāpes! (sadarbībā ar LU P. Stradiņa Medicīnas koledžas studentiem) - Apmeklētāji varēs gūt mirkļa atelpu veldzējoties ar gardu un veselīgu zāļu tēju

Esi radošs, izgudro! - Apmeklētāji varēs izpausties radoši un izgudrot neparastu zāļu nosaukumus

Noķer mirkli! - Apmeklētāji varēs iemūžināt sevi M. Poļa gleznā16. martā Farmācijas muzejā Vecrīgas modināšanas nedēļas ietvaros jaunie un zinātkārie ir aicināti piedalīties dažādās aktivitātēs:

11:00 un 13:00 būs iespēja Trakā profesora vadībā uzzināt ko jaunu par farmāciju, tās vēsturi un citām interesantām lietam par zālēm, to izgatavošanu un lietošanu.

11:00 - 16:00 būs iespēja praktiski darboties aptiekas laboratorijā un iejusties aptiekas asistenta lomā.

Dalība par ieejas maksu.


Meklē vietu, kur svinēt ģimenes svētkus? Meklē īpašu vietu fotosesijai? Vēlies atzīmēt kādu īpašu dzīves notikumu?

Piedāvājam tos svinēt draugu, radu un kolēģu lokā Farmācijas muzejā, Riharda Vāgnera ielā 13, Vecrīgā.

Jums pieejama konferenču telpa (20-25 cilv.) un iekšpagalms ar ieziemotu aptiekas dārzu.

Papildus piedāvājam īpaši sagatavotas programmas.

Telpas un iekšpagalma nomas cenas ir īpaši draudzīgas.

Izīrējot telpas, Jūs atbalstīsiet muzeju.
Fotogrāfijas un cenrādis www.farmacijasmuzejs.lv
Info. - 26648274BALTĀ NAKTS "Valod sild sird"

03.09.2022.


Pasākums Farmācijas muzeja pagalmā, Riharda Vāgnera ielā 13, ''Baltās nakts'' ietvaros

19:00 TS KĀPNES dzejas izrāde lībiskajā dialektā ''Valod sild sird '', režisors - Kārlis Knospiņš

(dzejas kompozīcija tapusi ar Heli Lāksonenas somu dienvidrietumu dialektā rakstītajiem dzejoļiem, ko latviešu valodā lībiskajā dialektā atdzejojis Guntars Godiņš)

20:15 Latvijas Antidopinga biroja veidotā īsfilma ''Dopinga skartie'', režisors - Dāvids Ernštreits

21:00 Dzejas lasījumi - ''Brīvais mikrofons''

(ikvienam būs iespēja lasīt savu vai iemīļota autora dzeju)

Izrādes «Valod sild sird» abstraktie notikumi risinās baltā telpā ārpus realitātes robežām, uz pieklusinātā fona atainojot krāšņu piedzīvojumu, kurš aptver četru gadalaiku ciklu. Gluži kā laika ritējumam un cilvēku sirds siltuma meklējumiem, arī šim karuselim nav ne noteikta sākuma, ne gala. Iesviežot skatītāju kādā transcendentālā, bet vienlaikus tepat blakus pastāvošā posmā, tiek atklāts stāsts par dzimtās valodas, apkārtējās vides un sevis izzināšanas nozīmību. «Valod sild sird» ir iestudējums kā dzejas kompozīcija.

Pasākuma laikā būs iespēja noskatīties Latvijas Antidopinga biroja (LAB) veidoto īsfilmu ''Dopinga skartie''. Ar šo filmu LAB pievērš uzmanību, ka dopings nav tikai sporta, bet arī sabiedrības veselības problēma, īpaši uzsverot uztura bagātinātāju piesārņojuma risku, kas var radīt neapzinātu antidopinga noteikumu pārkāpumu


Izstāde "Tonizējošo līdzekļu spožums un posts"

Izstāde skatāma no 18.05.2022. līdz 30.04.2023


Izstāde veltīta gan augu valsts, gan ķīmiskajiem tonizējošajiem līdzekļiem un to ietekmei uz veselību, īpašu uzmanību vēršot uz pārmērīgas lietošanas nelabvēlīgajām sekām. Izstādē apskatāmi vēsturiski tonizējošo līdzekļu preparāti no muzeja krājuma, kā arī 21. gadsimtā ražoti uztura bagātinātāji. Botāniskajās ilustrācijās apskatāmi tonizējošas vielas saturoši augi, piemēram, kakao koks.

Atsevišķa izstādes daļa veltīta veselīgai sportošanai bez stimulējošo preparātu izmantošanas. Tajā apskatāms dopinga kontroles inventārs un Latvijas Antidopinga biroja veidotā īsfilma ''Dopinga veikšanas procedūra sportistam''.

Izstāde tapusi sadarbībā ar "BENU Aptieka Latvija" un Latvijas Antidopinga biroju.

Izstāde "Visam savs svars! Svērt vai nesvērt?"

Izstāde skatāma no 18.05.2021. līdz 10.05.2022.


Farmācijas muzejā vēl līdz 2. maijam ir apskatāma izstāde "Visam savs svars. Svērt vai nesvērt?", kurā var aplūkot plašu svaru kolekciju no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja krājuma, sākot ar gadsimtu veciem līdz pat mūsdienās ražotiem.

Farmācijas nozare ir cieši saistīta ar svēršanu, gan zāļu izpētes, gan pagatavošanas darbā. Vēstures dati liecina, ka vispirms tika lietoti sviru svari. Mūsdienās visizplatītākie ir elektroniskie. Mūsdienu medicīna jau mēra nanodaļiņas (skaitļa miljardā daļa). Dažādām medicīnas un pētniecības jomām lieto specializētus svarus ar dažādu precizitāti, kas atkarīga no svaru veida un mērīšanas apjoma. Atkarībā no svēršanas precizitātes svarus iedala grupās: rupjās svēršanas svaros (precizitāte līdz 1 g), precīzās svēršanas svaros (precizitāte no 1 līdz 10 mg) un analītiskajos svaros (precizitāte līdz 0,1 mg). Visiem svariem ir savi atsvari, t. i., atsvaru komplekts.