Ekspozīcijas


Farmācijas attīstība Latvijā

Ekspozīcija ataino aptieku veidošanās vēsturi, farmaceitiskās izglītības attīstību un tās pamatlicējus, zinātnes un zinātnisko biedrību darbības virzienus Latvijā. Izmantojot vēsturiskās Latvijas Universitātes aptiekas mēbeles, kuras 1966. gadā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejam nodeva Rīgas Medicīnas institūta Farmācijas fakultātes zāļu formu tehnoloģijas katedra, iekārtots 20. gadsimta 20.-30. gadu aptiekas interjers.

Skatāms šīs istabas specifiskais iekārtojums ar tikai aptiekām raksturīgām mēbelēm, ierīcēm, stāvtraukiem.

Farmācijas nozares

Ekspozīcija iepazīstina ar zāļu formu tehnoloģiju aptiekā un rūpnieciskajā ražošanā, ar farmācijas ķīmiju, farmakognoziju un homeopātiju. Eksponētas 18.-19. gadsimta aptieku iekārtas, ierīces zāļu gatavošanai, to formas un iesaiņojumi.

Aptieku trauki un miezeri

Ekspozīcijā redzama trauku evolūcija no senatnes līdz mūsdienām, to formu un materiālu daudzveidība (akmens, māls, koks, stikls, porcelāns). Izstādīta Latvijas Universitates Ķīmijas fakultātes Farmācijas nodaļas farmakognozijas uzskates līdzekļu kolekcija.

Aptieka laboratorija 18.-19.gs. un Tautas medicīna

Ekspozīcija ļauj ielūkoties mistiskajā viduslaiku alķīmiķa pasaulē un iztēloties filozofijas akmens un mūžīgās jaunības eliksīra tapšanas metodes - destilāciju, sublimāciju u. c.

Asistentu istaba

Ekspozīcijā skatāms padomju laika (1940-1990) aptieku zāļu pagatvošanas telpas specifiskais iekārtojums ar raksturīgajām mēbelēm, ierīcēm, stāvtraukiem. Šāda tipa asistentu istabas izzūd, tāpēc šī telpa kā kultūrvēsturisks mantojums ir pelnījusi vietu Farmācijas muzeja ekspozīcijā.

Melnā pirts

Sakarā ar apmeklētāju pastiprināto interesi par veselīgu un aktīvu dzīvesveidu iekšpagalma namiņā tika iekārtota melnajai pirtij veltīta ekspozīcija. Tajā var iepazīties ar latviešu pirts tradīcijām, kuras ir izmantojamas arī mūsdienās.

Aptieka - vīna pagrabs

Ekspozīcija atspoguļo aptiekas preču klāstu viduslaikos, kad aptiekā bez zālēm tirgoja arī garšvielas, saldumus, dažnedažādus dzērienus. Svarīga vieta bija vīnam, jo valdīja uzskats, ka pustējkarote šī dzēriena novērsīs jebkuru slimību. Ārstu receptēs augstvērtīgi vīni tika parakstīti vispārējai organisma stiprināšanai.

Ārstniecības augu dārziņš

Pateicoties VKKF atbalstam, 2021. gadā muzeja iekšpagalmā tika atjaunots un ievērojami papildināts ārstniecības augu dārziņš, kurā apskatāmi gan tautas medicīnā plaši izmantojami, gan arī reti sastopami un mītiski augi, piemēram, mandragora.

Relaksētai atpūtai iekārtoti koka soli un galds, pie kura apsēsties un iejusties senās Rīgas gaisotnē, par kuru vēsta sienu gleznojumi pasāžā.

Teņa Graša (sen.) veidotās vitrāžas

Patīkamu atmosfēru rada mākslinieka Teņa Graša (1925-2001) veidotās vitrāžas, kas diennakts tumšajā laikā tiek izgaismotas.

Tautas dziedniecība

Pie tautas dziednieces namiņa atspoguļota Latvijas augu daudzveidība un tautas medicīnā izmantotās dziedināšanas metodes - ragu likšana un saru pēršana.

Muzeja virtuālā tūre