Neizmetiet ķirbi! Kā un kāpēc ēst ķirbi pat tad, ja tas negaršo.

2022-10-28

Daudzviet Visu Svēto dienas jeb Helovīna dekorācijās un pat maskās izmantoti dažādas formas, lieluma un krāsas ķirbji.

Pēc Helovīna nakts un Visu Svēto dienas racionāli būtu šo dārzeni neizmest atkritumos, bet gan izmantot uzturā. Ķirbju ēdienu cienītāji droši vien zina krietnu duci un vairāk labu ķirbju ēdienu recepšu. Te daži ieteikumi tiem, kuriem ķirbji nav gardums.

1. Var pamēģināt dzert svaigi spiestu sulu. Tā ir garšīgāka par pašu ķirbi. Dažādu šķirņu ķirbju garša atšķiras. Dažas šķirnes ir gandrīz bezgaršīgas, dažas - saldas un gardas. Pievieno ķirbja šķēlei burkānu. Dzer no rīta kādu brīdi pirms brokastīm. Iznāks attīrīšanas kūre. Karotīnu superdeva.
2. No ķirbja gabaliņiem, cidoniju sulas, ūdens, cukura, sāls un krustnagliņām izvāra maigi marinētus salātus. Šādus salātus parasti ēd pat niknākie ķirbju ienaidnieki.
3. Gabaliņos sagrieztu "labas izcelsmes" ķirbja mizu fritē eļļā. Iegūst našķus - saldus, ja apber ar cukuru un kanēli; sāļus - ar sāli, pipariem un ķiplokiem.
4. Vislabāk lietot žāvētas, sausas, zemā temperatūrā bez taukvielām biezā pannā apgrauzdētas sēklas kā veselīgu uzkodu. Nesālīt grauzdētās sēklas! Grauzdētās sēklas var uzbērt salātiem, zupai, pastai, jogurtam u.c, var blendēt ar humusa mērcēm un biezeņiem, var cept sēklu maizi kopā ar saulespuķu, linu un citām sēklām. Dienas deva ap 30 gramu.

Ķirbis ir ļoti vērtīgs dārzenis. Tiešām dārzenis!? Patiesībā OGA! Tajā ir daudz dažādu cilvēka organismam vajadzīgu bioloģiski aktīvu vielu, bet maz kaloriju. Ķirbja lietošana palīdzēs pret iekaisumiem, diabētu, paaugstinātu asinsspiedienu, hiperholesterolēmiju, zarnu parazītiem. Tam ir antibakteriālas un imunomodulējošas īpašības. Ķirbis satur daudz antioksidantu, īpaši, karotīnu, kas aizsargā un veicina ādas un gļotādas veselību, uztur redzes veselību, sekmē jaunu šūnu rašanos. Beta karotīns mazina risku saslimt ar vēzi. Termiski apstrādāts vai sasaldēts ķirbis nezaudē antioksidantus.

Arī ķirbja miza satur vērtīgus antioksidantus, minerālvielas, vitamīnus. Tai ir antibakteriāla iedarbība. Tā noder cīņā ar sēnīti. Ķirbju mizas un sēklas visā pasaulē tautas medicīnā izmanto parazītu izdzīšanai.

Visvērtīgākās ir ķirbja sēklas. Tās ir lieliska, garšīga, barojoša uzkoda, kas bagāta vērtīgām vielām, tai skaitā omega-3 taukskābes, olbaltumvielas, beta karotīns, magnijs un C vitamīns. Ķirbju sēklām piemīt daudz veselībai noderīgu īpašību - mazina stresu, ārstē diabētu un artrītu. Tās uztur veselīgus kaulus, uzlabo kaulu blīvumu, jo ir bagātas ar magniju un kalciju. Tātad mazina osteoporozes risku. Ķirbju sēklas palīdz saglabāt skaistumu - uzlabo ādas un matu stāvokli un izskatu, jo tajās daudz kalcija, A vitamīna un olbaltuma un matu barošanai noderīgā ķirbju sēklu eļļas. Arī svara kontrolei noder ķirbju sēklas, jo tās ir bagātas ar šķiedrvielām, kas ilgāku laiku rada sajūtu, ka vēders ir pilns, ka esi paēdis. Sēklas jālieto kontrolētā daudzumā, jo vienlaikus tās uzlabo apetīti. Pētījumi rāda, ka ķirbju sēklās esošo vielu komplekss (ogļhidrāti, šķiedrvielas, omega 3, cinks, antioksidanti) stimulē asins plūsmu organismā un tātad - pieplūdi dzimumorgānos tā stimulējot auglību. Vienlaikus tās darbojas kā afrodiziaks.Svarīgi, ka ķirbju sēklās līdzīgi kā zaļajā tēja, granātābolos u.c. ir vielas, ka mazina prostatas, krūts un kuņģa audzēju veidošanās risku. Ķirbju sēklas kā krūts vēža risku mazinātājas stabili ieņem vietu līdzās sojas pupiņām, linsēklām un saulespuķu sēklām.Ķirbju sēklās esošās omega 3 un omega 6 taukskābes, magnijs un cinks mazina cukura un holesterīna līmeni asinīs tā stiprinot sirds veselību. Šķiedrvielu bagātība, kuras jāsašķeļ zarnu baktērijām, ir būtiska gremošanas sistēmas veselībai. Sēklas darbojas kā probiotiķis. Ķirbju sēklās ir aminoskābe triptofāns, kas būtisks miega kvalitātei - uzlabo miegu, mazina trauksmi, nemieru un arī premenstruālo diskomfortu sievietēm. Tās palīdz nodrošināt urīnceļu veselību un pareizu darbību. Zinātniskie pētījumi uzrāda nekontrolētas urīna noplūdes samazināšanos, lietojot ķirbju sēklas un ķirbju sēklu eļļu.