Farmakognozijas uzskates līdzekļu kolekcija

2022-03-24

Šonedēļ Farmācijas muzejs piedalījās Latvijas Universitātes 80. starptautiskajā zinātniskajā konferencē 2022

Farmācijas muzejs iepazīstināja konferences dalībniekus ar Farmakognozijas uzskates līdzekļu kolekciju Farmācijas muzeja ekspozīcijā.

Farmakognozija ir farmācijas nozare, kuras uzdevums ir pētīt ārstniecības vielas, kas ņemtas no augu un dzīvnieku valsts.

Farmācijas muzejs lepojas ar plašu un dažādu farmaceitisko vielu un darbarīku klāstu savā ekspozīcijā. Daļu no šiem priekšmetiem pārstāv no augiem un dzīvniekiem iegūti materiāli zāļu pagatavošanai - drogas un to uzglabāšanas trauki.

Farmācijas muzeja ekspozīcijā aplūkojami vairāk kā 250 dažādi drogu trauki, kurus iespējams datēt ar 1920.-1980. gadiem. Uzskates līdzekļu kopumu lielākoties sastāda Vācijas firmas MERCK drogu trauki un Farmakognozijas Institūta drogu kolekcija.

Trauku izmērs, marķējums un aizdares materiāli atšķiras viens no otra, kā arī trauku satura izcelsme ir ļoti dažāda, sākot no vietējiem produktiem un beidzot ar eksotiskām augu sastāvdaļām no visas pasaules.

Interesanti, kur šie materiāli tika uzglabāti. Drogu trauki visbiežāk tika glabāti skapī vieglai piekļuvei un pārredzamībai, bet Farmācijas muzeja kolekcijā ir vēl divi piemēri: čemodāna veida koka kastes ar rokturiem pārnēsāšanai, kuros atradās ar koka vāku noslēgtas divas sekcijas ar 48 nodalījumiem un drogu kolekcijas koka skapis ar trīs ieliekamām kastēm un deviņām atvilktnēm.

Farmakognozijas uzskates līdzekļi jeb drogas vēl jo projām ieņem nozīmīgu vietu farmaceitu izglītības procesā. Topošie farmaceiti ar vispusīgas ārstniecības augu izzināšanas pamatiem sāk iepazīties savu studiju 3. kursā, mācoties farmakognoziju. Prakses laikā studenti nostiprina un papildina zināšanas par augiem, mācās tos atrast dabā, atšķirt medicīnā lietojamās sugas no līdzīgām sugām, mācās no augiem gatavot herbārijus.