Patiesība vai izdomājums? Kas slēpjas aiz mistiskā nosaukuma Sangvis draconii? Dracena, Daemonorops un Croton...
Vitrīnā uz aptiekas stāvtraukiem redzams uzraksts Sangvis draconii. Atliek tikai apgūt latīņu valodu un saprast, ka traukā – pūķa asinis!
Vitrīnā uz aptiekas stāvtraukiem redzams uzraksts Sangvis draconii. Atliek tikai apgūt latīņu valodu un saprast, ka traukā – pūķa asinis!
Izrādās, pūķa asinis ir tumši sarkani dažādu sugu palmu sveķi no pūķu jeb drakonu kokiem – Dracena un Daemonorops. Sveķus iegūst no stumbra brūcēm vai zariem.
Ziņas par ''pūķa asinīm'' sniedzas jau 15. gadsimtā, Kanāriju salās. Ceļinieki tās ieguva kā žāvētu granātsarkanu pilienveida vielu no palmu Dracena draco un Dracena cinobari sķirnēm , kuras dzimtene ir Sokotras sala. Sveķus tirgoja jau antīkajā Eiropā. ''Pūķa asinis'' lietoja viduslaiku alķīmiķi. No 18. gadsimta līdz mūsdienām vijoļu gatavotāji ''pūķa asinis'' no Dracena draco un Dracena cinnabari lietoja kā laku vijoļu gatavošanā. 18. gadsimtā pat zobu pasta saturēja ''pūķa asinis''. Sarkano lateksu "Sangre del drago" (Peru saukts Sangre de grado) iegūst no septiņu dažādu veidu Crotons sugām, kas dabiski aug Peru, Ekvadorā un Brazīlijā. Riskanti ir tas, ka bieži nav zināms, no kuras sugas ir konkrētās ''pūķa asinis''. Starp Euforbia dzimtas Croton ģints augiem ir pūķu koki, kuriem ir bieza sveķaina sula, ko vietējie iedzīvotāji jau sen izmantojuši kā zāles. Viens no šādiem kokiem ir Croton lechleri. Iegriežot koka mizā, izplūst spilgti sarkani sveķi, tapēc nav brīnums, ka tos nosauca par sangre de drago. Sulai ir neskaitāmi vietējie nosaukumi, daži tiek tulkoti kā "koku asinis" vai "meža asinis". Alkaloīdu thaspine, kas iegūtas no Croton lechleri koka var lietot kā pretvēža medikamentu. Indiāņi izmanto krotonu sulu kā hemostatisku, brūču dzīšanas, pretsāpju un pretiekaisuma līdzekli. Uz brūces uzklātā sula ātri izžūst un veido plēvi, kas noslēdz brūci, paātrina tās dzīšanu un pasargā no infekcijas, tāpēc pūķa asinīm ir arī cits nosaukums – "šķidrais pārsējs". Šis augs kļuvis par daļu no ķīniešu medicīnas, kurā pūķa asinis ir iekļautas kompleksā diska trūces ārstēšanas komplektā.
Arī Rietumu farmaceiti un ārsti pievērsa uzmanību krotonam – Euforbia dzimtas Croton ģints augiem. Pētniekus ieinteresēja ''pūķa asiņu'' sastāvs un klīniskais apstiprinājums tā efektivitātei. Croton lechleri sula satur daudz dažādu bioloģiski aktīvu vielu. Amerikāņu farmācijas uzņēmums ir patentējis šo oligomēru maisījumu ar nosaukumu SP-303 . Pateicoties SP-303 spējai iedarboties uz jutīgiem receptoriem ādā, plaušām un zarnās, zāles ātri mazina sāpes, niezi un pietūkumu, tostarp alerģiskas reakcijas un, protams, palīdz pie brūcēm, griezumiem un nobrāzumiem). Uz SP-303 balstītas bāzes tiek mēģināts ārstēt elpceļu vīrusi infekcijas, herpes un pastāvīgu caureju.Pirmais eiropietis, kas par to rakstīja, bija jezuītu misionārs un dabas pētnieks Bernabē Kobo (1582-1657).
Tautas medicīnā lietota ārīgi kā brūču mazgāšanas un attīrīšanas līdzeklis, lai sekmētu dzīšanu, apturētu asiņošanu, arī iekšķīgi pret sāpēm krūtīs, dziedinātu iekšķīgas traumas un sakārtotu neregulāras menstruācijas, lai apturētu pēcdzemdību asiņošanu.Mūsdienās vietējie iedzīvotāji šos palmu sveķus lieto kā "visas vainas dziedējošu medicīnisku līdzekli" – vispārēju brūču dziedināšanas līdzekli, pret caureju, dizentēriju, drudža mazināšanai, iekšķīgi pret čūlām mutē, rīklē, kuņģī, zarnās; kā pretvīrusa līdzekli elpošanas sistēmas un kuņģa vīrusiem; ādas slimību, arī ekzēmas ārstēšanai.