“Zāļu tējas, izvilkumi’’

03/02/2022

Ārā ziema, vīrusi, bet Farmācijas muzejā smaržo pēc aptieku zālēm un tējām...

Zāļu tējas ir lielisks ikdienas tēju papildinājums. Tās bagātina mūsu uzturu, labvēlīgi ietekmējot mūsu dzīves kvalitāti. Katrai zāļu tējai ir izsenis zināma iedarbība, tāpēc ziemas sezonā īpaši ieteicamas islandes ķērpja (labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu, spēcina organismu), māllēpes (veicina atkrēpošanu augšējo elpceļu iekaisuma ar klepu gadījumā), rožu augļu (bagātīgs vitamīnu C, A, B, P, PP, K, E un minerālvielu avots), salvijas (labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu, stiprina organisma pretošanās spējas) un liepziedu tējas (piemīt sviedrējoša, baktericīda, temperatūru pazeminoša iedarbība). Timiāna tēju iesaka vispārēja noguruma kliedēšanai, bet saaukstēšanās gadījumā - svīšanai. Tas ir izcils pretklepus un bronhu tīrītājs.

Plūškoka, liepu un kumelītes ziedi kopā ar rožu augļiem un melisas lapām stiprina organisma dabiskās aizsargspējas pret nelabvēlīgu ārējās vides faktoru ietekmi. Rožu augļi un zemeņu lapas papildina vitamīnu daudzumu organismā, tonizē organismu, uzlabo pašsajūtu. Dabiskās aizsargspējas uztur rožu un aronijas augļi, kumelītes un vīgriezes ziedi, upenes lapas, kas kopā ar kliņģerītes ziediem spēcina organism un palielina fizisko un garīgo izturību.

Lai uzlabotu imunitāti un pasargātu sevi no saaukstēšanās, katrs var izmēģināt pagatavot augu izvilkumu mājās no nātru saknēm, pelašķiem, vilkābeles, tauksaknes, piparmētrām u.c. (pirms tinktūras pagatavošanas augu vai drogu sasmalcina, ieliek stikla traukā un aplej ar spirtu vai degvīnu, kas satur 38-40% spirta. Pēc 10-20 dienu noturēšanas izvilkumu izkāš un lieto dozētās devās pa pilieniem, vienā reizē ne vairāk par 20-40 ml).

Pašgatavots timiāna sīrups: 15 g kaltēta timiāna, 150 g cukura, 150 ml ūdens, 2 pilieni anīsa eļļas. Timiānu aplej ar 150 ml auksta ūdens, uzvāra un atstāj uz 20 min., lai ievelkas. Izkāš, pieber cukuru un vēlreiz uzvāra. Papildina ūdeni līdz 225 ml un vēlreiz uzvāra. Nedaudz atdzesē un pievieno anīsa eļļu. Lieto pa 1 ēd.k. 3 x dienā, bērni - pa 1 tējk. 3 x dienā. Piemīt antibakteriāla iedarbība, palīdz pret klepu, samazina sāpes.